3Smart (akronim od eng. Smart Building – Smart Grid – Smart City, hrv. Pametna zgrada – Pametna mreža – Pametni grad) projekt je započeo 1. siječnja 2017. godine i trajao do kraja 2019. godine. Projekt je sufinanciran iz fondova Europske unije ERDF i IPA kroz Dunavski međunarodni program Interreg koji podržava međunarodnu suradnju u Dunavskoj regiji. Ukupna vrijednost 3Smart projekta iznosila je 3.791.343,41 EUR od čega se 321.413,96 eura odnosilo na proračun namijenjen JP „Elektroprivreda HZ HB“ d.d. Mostar, pri čemu se iz EU fondova sufinanciralo 85% vrijednosti projekta.

Vodeći partner na 3Smart projektu bio je Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) Zagreb, a sudjelovalo je ukupno 18 partnera iz šest zemalja (Hrvatske, Slovenije, Austrije, Mađarske, Srbije i Bosne i Hercegovine). Uz JP „Elektroprivreda HZ HB“ d.d. Mostar projektni partneri iz BiH bili su Fakultet strojarstva, računarstva i elektrotehnike (FSRE) Sveučilišta u Mostaru i Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine (FERK), kao pridruženi strateški partner.

Glavni cilj projekta predstavljao je pružanje tehnološke i legislativne podrške za provedbu sustava za upravljanjem energijom na razini zgrada, energetskih mreža i gradskih infrastruktura većih gradova u Dunavskoj regiji. Rezultati projekta uključuju modularni programski alat za energijsko upravljanje zgradom i mrežom, ugrađenu potrebnu opremu za ostvarivanje platforme koja poštuje tehnološka i zakonska uređenja na pilot-lokacijama u 5 država (Hrvatska, Slovenija, Austrija, Mađarska, Bosna i Hercegovina) i strategiju omogućavanja energijskog upravljanja u gradovima na regulatornoj razini u Dunavskoj regiji.

   

Jedan od spomenutih pilot projekata realiziralo je JP „Elektroprivreda HZ HB“ d.d. Mostar na svojoj poslovnoj zgradi u Tomislavgradu. Ugradnja opreme  dovršena je u lipnju 2018. godine, a nkon završetka 3Smart projekta, spomenuta zgrada postala je prva istinski “pametna” zgrada u Bosni i Hercegovini. Zahvaljujući EMS platformi, naprednim sustavima grijanja i hlađenja (ventilokonvektorima), senzorima, sofisticiranom IT sustavu, ugrađenoj fotonaponskoj elektrani (ukupna instalirana snaga 49,8 kWp), baterijskom sustavu za pohranu energije te maloj meteorološkoj stanici, može se vršiti prediktivno upravljanje energijom, upravljanje grijanjem/hlađenjem po zonama te vršiti optimalna razmjena energije s distribucijskom mrežom, čime zgrada postaje aktivni subjekt elektroenergetske mreže i može sudjelovati u balansiranju, odnosno u povećanju fleksibilnosti distribucijske mreže.

Zaključno, očekivane koristi za zgradu očitujuse  u idućim stavkama:

  • smanjenje potrošnje električne energije zgrade
  • smanjenje korištenja električne energije iz distribucijske mreže u potrošnji zgrade zbog korištenja električne energije iz fotonaponske elektrane
  • smanjenje korištenja električne energije iz distribucijske mreže u potrošnji zgrade zbog korištenja električne energije iz baterijskog sustava u vremenskim intervalima kada je to tehnički i ekonomski opravdano
  • smanjenje vršnog opterećenja električne energije iz distribucijske mreže.