Zaštita okoliša

Zaštita okoliša

„Zemlja neće podariti svoje plodove onima koji njome vjerno ne upravljaju.“ – Ivan Pavao II.

Aktivnosti u domeni zaštite okoliša

ZBRINJAVANJE OTPADA JP „ELEKTROPRIVREDA HZ HB“ d. d. Mostar

Otpad je svaka tvar ili predmet koji posjednik odbacuje, namjerava ili mora odbaciti, odnosno svaki predmet i tvar čije su sakupljanje, prijevoz i obrada nužni u svrhu zaštite javnog interesa.

Prema Ustavu Bosne i Hercegovine oblast gospodarenje otpadom spada u nadležnost entiteta, Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko distrikta, te je definirana entitetskim zakonima o gospodarenju otpadom. Pritom je nadležnost  podijeljena između Federalnog ministarstva okoliša i turizma (koje donosi zakonodavni okvir i nadležno je za pitanja zaštite okoliša cijelog entiteta) i županijskih ministarstva za gospodarenje okolišem. 

Zakonodavni okvir gospodarenja okolišem sastoji se od šest zakona sa podzakonskim aktima, kojima su detaljno regulirani pojedini segmenti upravljanja okolišem. Set okolišnih zakona uključuje:

Otpad koji nastaje u JP Elektroprivreda HZ HB d. d. Mostar odvaja se na mjestu nastanka prema vrsti i svojstvima na neopasan i opasan otpad. Sav otpad zbrinjava se sukladno zakonskim propisima i  Uputi o zbrinjavanju rashodovanih sredstava, opasnih materijala i otpada JP Elektroprivreda HZ HB d. d. Mostar. Opasan se otpad zbrinjava na razini Društva (kroz rad Središnjeg povjerenstva za zbrinjavanje rashodovanih sredstava kojeg čine predstavnici svih organizacijskih jedinica Društva), a neopasan na razini pojedinačnih organizacijskih jedinica Društva (kroz rad Povjerenstava u organizacijskim jedinicama).

Otpad se potom predaje tvrtkama ovlaštenima za gospodarenje tj. prikupljanje, transport, tretman i izvoz do konačnog zbrinjavanja različitih vrsta otpada nastalih u JP Elektroprivreda HZ HB d. d. Mostar, sukladno zakonskim propisima.

Prema „Uredbi o informacijskom sustavu gospodarenja otpadom (Sl.list FBiH br.97/18 od 13.12.2018.) obveznici smo, kroz Fond za zaštitu okoliša FBiH, godišnjeg izvještavanja i direktnog unosa podataka kao „subjekti koji kao rezultat svoje djelatnosti ili proizvodnog procesa produkuju/imaju otpad“.

PORIBLJAVANJE

JP „Elektroprivreda HZ HB“ d.d. Mostar vrši poribljavanje ribolovnih voda na kojima su izgrađene naše hidroelektrane. Poribljavanje se vrši prema važećim Ribarskim osnovama i Godišnjim programima unaprjeđenja ribarstva, koje izrađuje korisnik ribolovnog prava za određeno ribolovno područje. 

U slivu rijeke Neretve poribljavaju se ribolovne vode rijeke Neretve, Radobolje, Bune, Bunice, Jasenice, Rame (s pritocima), Trebižata, kao i hidroakumulacije Mostar, Mostarsko blato, Rama i Vrutak te Gornji kompenzacijski bazen Hutovo. Vrste ribe/riblje mlađi kojom se vrši poribljavanje su: potočna pastrva, dužičasta pastrva, mekousna pastrva, glavatica, jezerska zlatovčica, potočna zlatovčica i šaran.

U slivu rijeke Vrbas poribljavaju se ribolovne vode Velikog plivskog jezera, Malog plivskog jezera i hidroakumulacije Barevo  ribom/ribljom mlađi potočne pastrve i šarana. 

MONITORING VODA

Uzorkovanje i ispitivanje (monitoring) kvalitete vode vrši se na izlazu iz hidroelektrana dva puta godišnje od strane ovlaštenih laboratorija.

Elektroprivreda HZHB Mostar

Izvještaji o
zaštiti okoliša

Uputa o zbrinjavanju rashodovanih sredstava, opasnih materijala i otpada
2021