PREZENTIRANI PROJEKTI IZGRADNJE NOVIH PROIZVODNIH KAPACITETA ELEKTROPRIVREDE HZ HB

Na Međunarodnom sajmu gospodarstva u Mostaru u organizaciji Veleposlanstva Republike Italije i Agencije za unapređenje inozemnih ulaganja (FIPA) održan je forum „Prezentacija elektroenergetskih potencijala Bosne i Hercegovine i mogućnosti suradnje s talijanskim tvrtkama”. Forum je bio prigoda potencijalnim investitorima, predstavnicima veleposlanstava i javnosti prezentirati proritete izgradnje elektroenergetskih objekata u Federaciji kao i modele izgradnje, financiranja i moguće suradnje s gospodarstvenicima iz Italije. Forum je je još jedan iskorak u zbližavanju domaćih i talijanskih gospodarstvenika.

Direktorica FIPA-e Jelica Grujić naglasila je da u BiH ima dovoljno prirodnih potencijala koji se mogu ponuditi stranim investitorima, zato ova agencija redovito prezentira elektroenergetske potencijale s obzirom na to da je od svih hidroenergetskih potencijala u BiH iskorišteno samo 35 posto, a ugljen i lignit oko jedne trećine.

Massimo di Giandomenico, direktor Talijanskoga instituta za vanjsku trgovinu pri Odjelu talijanskoga veleposlanstva za promociju ekonomskih odnosa kazao je kako su mogućnosti u BiH što se tiče energetskoga sektora velike, te da je Italija posebice zainteresirana za njezin elektroenergetski potencijal. Na Forumu je sudjelovala i JP Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne d.d. Mostar na kojoj su nazočila četiri člana Uprave Mila Bule – izvršna direktorica za Ekonomske poslove, Ivica Čule – izvršni direktor za Proizvodnju, Stipe Bagarić – izvršni direktor za Opskrbu i Stjepan Krasić – izvršni direktor za Razvoj, te još tridesetak uposlenika iz organizacijskih jedinica ovoga poduzeća.

Kako bi zadovoljili potrebe velepotrošača Elektroprivreda HZ HB uvozi oko 2/3 potrebne energije s međunarodnoga elektroenergetskog tržišta te je usmjerena razvoju i izgradnji novih proizvodnih postrojenja uvažavajući najviše tehnološke i ekološke standarde. Dalibor Marinčić, rukovoditelj pripreme izgradnje i izgradnje proizvodnih objekata prezentirao je prioritete izgradnje elektroenergetskih objekata Elektroprivreda HZ HB, te istaknuo kako je ovo Društvo jedino javno poduzeće koje je nakon ratnih zbivanja u 90-ima izgradilo i pustilo u pogon dva nova proizvodna objekta HE Peć Mlini 2004. i HE Mostarsko blato 2010. god. te krajem 2010. god. započelo s izgradnjom prve vjetroelektrane u BiH, VE Mesihovina u Tomislavgradu čija će snaga ovisno o izboru konačnog tipa vjetroturbina iznositi 44 – 66 MW s godišnjom proizvodnjom od 128 do 146 GWh.

Sukladno Odluci Vlade FBiH o proglašenju javnoga interesa i pristupanju pripremi izgradnje EEO, prezentirani su projekti korištenja obnovljivih izvora energije kao i energetski izvori na fosilna goriva.

Prezentirane su 4 vjetroelektrane (VE Mesihovina, VE Velika Vlajna, VE Poklečani i VE Borova glava), 6 hidroelektrana (CHE Vrilo, CHE Kablić, HE Han Skela, HE Ugar Ušće, HE Ivik i HE Vrletna kosa) i integralni projekt rudnik i TE Kongora ukupno instalirane snage 912,6 MW koje elektroenergetskom sustavu doprinose novih 4071,81 GWh električne energije.

Ukupna investicijska vrijednost ovih projekata iznosi 1,62 milijarde eura. Također su prezentirani i projekti 10 malih hidroelektrana. Na različitim poslovima pri realizaciji ovih projekata bit će angažirano oko 9300 radnika, te stalno uposleno njih oko 900, što će bitno pridonijeti gospodarskom razvoju i socijalnoj stabilnosti cijele regije.

JP Elektroprivreda HZ HB intenzivno radi i na realizaciji projekta CHE Vrilo u Tomislavgradu, VE Velika Vlajna u Mostaru, VE Poklečani u Posušju te MHE Mokronoge u Tomislavgradu i na taj način potvrđuje svoj status lidera u razvoju i izgradnji novih elektro energetskih objekata ne samo u BiH nego široj regiji, za što su dokaz i brojna priznanja za gospodarske uspjehe ovoga javnog poduzeća.