Objavljeno
21. ožujka 2007.
U povodu obilježavanja Dana voda-22.ožujak
ELEKTROPRIVREDA HZ HB
U POVODU OBILJEŽAVNJA DANA VODA- 22. OŽUJKA
Jedan od najvažnijih pokretača života jest voda. U kojem god obliku bila, zaslužuje poštovanje svih nas. Ona je uz zemlju, zrak i vjetar nepovratna i neprolazan element života. Vodom gasimo žeđ, od vode je sačinjeno 75 % ljudskoga organizma, toplinom sunca i blagošću vode raste biljni svijet, a njezinom preradom dogodila se revolucija u razvoju čovječanstva- proizvodnja električne energije.
Elektroprivreda HZ HB u svom poslovanju kao jedan od korisnika voda, svjesna je važnosti vode, ne samo za svoj sustav poslovanja, nego i za egzistenciju općenito, pokazuju i podaci da voda iz akumulacija iz hidroelektrana ne mijenja svoju kvalitetu kada prođe kroz proizvodne objekte. Kao osnovni imperativ u politici poslovanja EPHZHB postavlja se ekološka proizvodnja električne energije sa svim aktivnostima na zaštiti okoliša. O važnosti vode kao osnovne i jedine proizvodne sirovine EPHZHB, govori i podatak da je 2004. godine u EPHZHB, nakon niz studija i projektne dokumentacije, uspostavljen i otpočeo s radom prvi moderni hidrološki sustav u elektroenergetskome sektoru BiH.
Svakodnevno stručnjaci iz Proizvodnje električne energije EPHZHB vrše mjerenja parametara kvalitete vode na slivnim područjima, na akumulacijama hidroelektrana i na samom izlazu iz proizvodnih objekata sve u cilju zaštite kvalitete vode. Ovaj se hidrološki sustav sastoji od 31 automatizirane hidrološke postaje koje su smještene na nekoliko slivnih područja: Neretve, Rame, Ričine, Šuice, Trebišnjice, Trebižata i Vrbasa.
Većina postaja osim standardnih hidrometeoroloških podataka vodostaja i protoka vode, omogućuju motrenje i mjerenje sljedećih parametara kvalitete vode: temperatura vode, pH vrijednost,redoks faktor, otopljeni kisik, zasićeni kisik, specifična provodljivost, nitrat,amonijak, mutnoća i ukupno otopljenih plinova.
U svakodnevnom se radu i nadzoru hidroelektrana u Proizvodnji električne energije posebna pozornost pridaje zaštiti okoliša, tako da se svi budući proizvodni objekti projektiraju kako bi se ispunili svi ekološki parametri za njihovu izgradnju i utjecaj na okoliš. U tijeku su aktivnosti na uvođenju ISO standarda u Proizvodnji električne energije koji u s uvjet za dobivanje certifikata za zelenu energiju, što znači da će u svom poslovanju zadovoljiti sve međunarodne kriterije za proizvodnju čiste i ekološki prihvatljive energije. Hidrološki će sustav biti dopunjen s 8 meteoroloških postaja na kojima će se moći mjeriti intenzitet i smjer vjetra, padaline, vlažnost i temperatura zraka od kojih će većina biti postavljena na proizvodnim objektima, te će EPHZHB u budućnosti osim vode, raditi na iskorištenju obnovljivih izvora energije, a to je energija vjetra.
Poslovi na zaštiti okoliša uključujući i brigu o kvaliteti vode i njezinom racionalnom iskorištenju obvezna su i prioritetna zadaća EPHZHB, posebice ako imamo na umu da nema razvoja tehnologije bez neželjenih učinaka na okoliš. Stoga, u svom poslovanju EPHZHB ulaže u okoliš i daje svoj doprinos u očuvanju čistih rijeka i ribljega fonda kroz godišnja poribljavanja riječnih slivova.
lokacija hidroloških postaja